Czym są wypełnienia stomatologiczne i jakie rodzaje możemy spotkać w gabinecie dentystycznym?

Wypełnieniem określane są różne metody umożliwiające rekonstrukcję zęba, jego odtworzenie, prowadzące do odbudowy utraconych, twardych tkanek zęba. Potocznie nazywane jest plombą. Konieczność wypełnienie pojawia się gdy nasze zęby zostały zaatakowane przez próchnicę, ząb posiada ubytki lub uległ ukruszeniu. Potrzeba wypełnienia zęba plombą to poza celami estetycznymi przede wszystkim ochrona naszego zdrowia. Ząb, który nie jest chroniony plombą jest podatny na działanie wielu czynników, takich jak gorące lub zimne napoje czy bakterie występujące w jamie ustnej. Jego uszkodzenie powoduje nadwrażliwość i doskonale każdemu znany, nieprzyjemny ból, dlatego każdy też wie, że o prawidłowy stan zębów trzeba dbać przez całe życie. Do wypełnień stomatologicznych stosuje się odpowiednie materiały wypełniające oraz narzędzia, wszystkie należycie dobrane, tak aby jak najlepiej mogły spełniać swoje funkcje. Współcześnie istnieje wiele rodzajów stosowanych wypełnień oferowanych w gabinetach stomatologicznych. Nie ma jednego, niezawodnego typu wypełnienia. Do każdego przypadku wybierane jest inne.

Rodzaje wypełnień

Wybór jest naprawdę duży, gabinety stomatologiczne oferują szeroki wachlarz możliwości, z roku na rok proponując nam coraz to lepsze i bezpieczniejsze dla zdrowia materiały wypełniające. Bardzo ważne jest, aby były one trwałe i dobrze dopasowane do naszego zęba. Jak to podkreślają stomatolodzy „ważne, żeby plomba nie przeszkadzała w zgryzie.” Jaki więc wybór nas czeka?

Wypełnienia Amalgamatowe

Do najpowszechniejszych zalicza się wypełnienia amalgamatowe. W porównaniu z pozostałymi są stosunkowo niedrogie, jednakże niska cena wiąże się niestety z ciemniejszym kolorem, przez co odróżniają się od zęba. Ten brak estetyki powoduje, że są one zakładane w mniej widocznych miejscach. Na plus jednak ocenia się ich trwałość i wytrzymałość. Amalgamat cechuje także jeszcze jedna, istotna rzecz: sam w sobie jest szkodliwy dla środowiska, dlatego jego stosowanie wiąże się z koniecznością stosowania specjalistycznych separatorów amalgamatu – urządzeń montowanych w gabinetach stomatologicznych, które nie pozwalają na przedostawanie się amalgamatu do kanalizacji, a więc i obiegu wodnego.

Wypełnienia Kompozytowe

Kolejnym wypełnieniem jest wypełnienie kompozytowe, czyli takie, które utwardzają się pod wpływem światła, a dokładniej specjalnej lampy polimeryzacyjnej, wysyłającej określoną ilość promieni świetlnych. Również jedne z najbardziej popularnych rodzajów wypełnień stosowanych w gabinetach dentystycznych. Konsystencją  przypominają plastelinę lub modelinę, przez co są bardzo elastyczne, dlatego z łatwością można je modelować i dopasowywać do naszego zęba. Najważniejsze jednak, że stomatolog może wybrać odpowiedni kolor tak, że różnica pomiędzy normalnym zębem a plombą jest niezauważalna. Mogą być stosowane do wypełniania ubytków w zarówno zębach przednich jak i bocznych.

Wypełnienia glasjonomerowe

Innym rodzajem są wypełnienia glasjonomerowe. Co je wyróżnia? Glasjonomery charakteryzują się dobrym przyleganiem do szkliwa i zębiny. Mimo licznych zalet, tak jak każdy materiał posiadają niestety wady. Są bardzo kruche( wykonane z pyłu i proszku, tak zwane „cementy”), podatne na ścieranie oraz powstawanie porowatości. Ze względu na wykazywanie takich właściwości są stosowane głównie do zębów mlecznych i jako podkład do odbudowy zęba pod koronę protetyczną.

Wypełnienia kanapkowe

Wypełnienia kanapkowe, przeznaczone dla głębokich ubytków, gdzie następuje konieczność założenia dwóch wypełnień.  Pierwsza warstwa odporna jest na wilgoć, natomiast druga zakładana jest w obrębie tkanek suchych, dlatego też istotne jest, aby było to wypełnienie wystarczająco estetyczne, przykładowo takie jak kompozytowe.

Wypełnienia kompomerowe

Istnieje także wypełnienie kompomerowe (kompomery zwane inaczej giomerami), od połączenia kompozytu i glasjonomeru. Łączą zatem w sobie cechy tych dwóch wypełnień, jednakże ich estetyka ciągle pozostawia wiele do życzenia, przez nie zyskały wielu sympatyków wśród pacjentów.

Wypełnienia metalami szlachetnymi

Ubytek możemy wypełnić także złotem,które jest niezwykle trwałe, jednakże jest to plomba najdroższa, a przy tym bardzo wyróżniająca się. Za to chętni z pewnością będą mogli cieszyć się nią wiele lat.

Inlay, zwany również wkładem koronowym, to natomiast alternatywa dla klasycznej plomby. Takie wypełnienie przebiega wieloetapowo i wymaga dwóch wizyt pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Są to wypełnienia dokonywane na wymiar, przy pomocy techników z laboratorium. Na pierwszej wizycie, stomatolog przygotowuje zęba i zostaje pobrany wycisk protetyczny. Dopiero na drugiej, gotowy inlay wykonany przez technika z porcelany lub kompozytu jest mocowany w zębie.

Większość z nas wie, jaką udręką może stać się ból zęba, dlatego też nie warto czekać, na pojawienie się tego bólu, tylko regularnie odwiedzać stomatologa. Należy systematycznie kontrolować stań jamy ustnej, aby nie doprowadzić swoim lekceważącym podejściem w najgorszym wypadku do utraty zęba. Dlatego też przynajmniej jedna wizyta w roku w gabinecie dentystycznym to konieczność.