Kliniki wyposażone w kilka unitów stomatologicznych nie muszą montować przy każdym z nich oddzielnego separatora amalgamatu. Wystarczy, że zamontują jeden tylko w jednym oznaczonym miejscu. W takiej konfiguracji ja jednym unicie może pracować więcej niż jeden lekarz.

Zwiększa to oczywiście wygodę pracy, ale tym samym przyczynia się do skrócenia żywotności separatora, przez co z pewnością trzeba będzie go częściej wymieniać.

Separator amalgamatu przy każdym unicie?

Separator amalgamatu to pompa, którą montuje się bezpośrednio do unitu stomatologicznego, a jej zadaniem jest wyłapywanie cząstek rtęci i innych metali ciężkich z systemu ssącego unitu. Zapobiega on przedostawaniu się zanieczyszczeń do kanalizacji.

Przy montażu takiego urządzenia należy pamiętać, że nie można montować go do starszego typu unitów, w związku z czym obowiązek pośrednio wymuszałby wymianę sprzętu na nowszy. Zwraca się również uwagę, że separator utylizuje tylko niewielką część powstałych zanieczyszczeń, podczas gdy pozostała większość nadal musi być zbierana i utylizowana w inny sposób.

Montaż separatora amalgamatu

Montaż urządzenia uzależniony jest od projektu unitu dentystycznego w którym powinien być zainstalowany zawór spłuczkowy. Separator umieszcza się pod lub obok fotela dentystycznego i łączy się z liniami ewakuacyjnymi dużej objętości. Jednostka wyposażona jest w 1/2, 5/8 oraz 1 calowe złączki węża nylonowego.

Separator ma dwa porty NTP: port wlotowy, który jest umieszczony przy linii brzegowej oraz wylot znajdujący się w osi środkowej separatora. Ważne jest, aby port wlotowy podłączony do końcówki HVE, czyli tej pochodzącej od pacjenta, a port wylotowy podłączone były do źródła próżni. W wielu stomatologicznych fotelach wąż podciśnieniowy jest osadzony wewnątrz fotela, przez co jest mocniej skręcony, co ogranicza przepływ powietrza wężem.

Uniwersalne separatory to oszczędność

Wiele z dostępnych na rynku separatorów jest produkowanych w USA, gdzie obowiązują inne przepisy i różne przekroje rur, co wymaga dużych ingerencji w posiadany unit, a także obowiązek zakupu nowych przewodów i utratę gwarancji. Z racji tego często wiąże się to z dostosowaniem do obecnego unitu, przez co wzrastają koszty montażu separatora.

Separator Amalgamatu LIDREX jest natomiast uniwersalny, co oznacza, że można go zamontować z każdą pompą i w każdym unicie.

Zapraszamy do zakupu separatora online – w naszej ofercie posiadamy: