Separator amalgamatu – co to jest i jak działa?

 

 

Co to jest separator amalgamatu?

 

Do czego służy separator? Jest to urządzenie to służy do zatrzymywania i zbierania cząstek amalgamatu – w tym również cząstek znajdujących się w zużytej wodzie. Separator zbiera rtęć, która znajduje się „w linii” pomiędzy pompą a kanalizacją. Ścieki dentystyczne przepływają przez przewód podciśnieniowy i przechodzą przez separator amalgamatu, w którym oddzielają się i zbierają fragmenty zębów, amalgamat oraz rtęć.

Amalgamat dentystyczny zawiera aż 50% niebezpiecznej rtęci, a także metale ciężkie takie jak srebro, cynk, miedź i cynę.

Zgodnie z rozporządzeniem UE, praktyki dentystyczne usuwają rocznie 3,7 tony rtęci, która trafia do kanalizacji, co oznacza, że są one najważniejszym czynnikiem przyczyniającym się do zanieczyszczenia wody.

Zaleca się, aby wszyscy stomatolodzy oddawali amalgamat do przetworzenia. Rozwiązanie to ma chronić środowisko przed rtęcią zawartą w usuwanych amalgamatowych wypełnieniach.

 

Przepisy dotyczące amalgamatu

 

Od stycznia 2019 r. w życie wejdzie przepis, który wymaga od niektórych gabinetów stomatologicznych zainstalowania separatora amalgamatowego z certyfikatem ISO 11143 w celu usunięcia rtęci ze ścieków.

Obowiązek stosowania separatorów w niektórych gabinetach nakłada na Polskę art. 10 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1102/2008.

Wysoki poziom rtęci u ludzi jest związany z chorobami i dolegliwościami takimi jak choroba Alzheimera, ALS, utrata słuchu, przewlekłe zmęczenie, a także problemy reprodukcyjne.

 

LIDREX – zalety naszych separatorów

 

Co to jest separator amalgamatu?LIDREX jest certyfikowanym dostawcą usług, w zakresie sprzedaży, transportu, montażu, a także serwisu i wymiany separatorów amalgamatu. Jako eksperci w zakresie usług stomatologicznych, posiadamy duże doświadczenie w recyklingu amalgamatów. Wiemy jakie praktyki stomatologiczne muszą spełniać przepisy ochrony środowiska, dotyczące odpadów amalgamatowych w stomatologii.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną konsultację dotyczącą zarządzania odpadami amalgamatowymi!

 

Oferujemy profesjonalne i rzetelne podejście do sprzedaży separatorów amalgamatu, zgodne z polskim prawem.

 

Separatory funkcjonalne i łatwe w obsłudze

 

Oferowane przez nas separatory łączą w sobie funkcjonalność i łatwość w obsłudze, ze względu na:

  • Brak układów elektronicznych
  • Bezobsługowość
  • Funkcjonalność dla wszystkich typów systemów ssących
  • Możliwość podłączenia bezpośrednio do rur przewodu ssącego
  • Bardzo niską cenę w porównaniu do wszystkich innych separatorów dostępnych na rynku

 

Nasza koncepcja to niezwykła łatwość w instalacji i wymianie, z bardzo niską ceną.

 

Pseudo separatory, czyli tzw. bajpasy – odradzamy!

 

Pseudo separatorami nazywa się separatory z bocznymi odejściami, czyli tzw. bajpasy.

Nie spełniają one żadnych wymogów ISO. Z racji tego, w razie niespodziewanej kontroli za używanie bajpasów grożą ci surowe kary za oszustwo z czasowym wyłączeniem gabinetu z działalności.

 

Dlaczego powinieneś wybrać nasz separator?

 

separatory-amalgamatuWiele z dostępnych na rynku separatorów jest produkowanych w USA, gdzie obowiązują inne przepisy i różne przekroje rur, co wymaga dużych ingerencji w posiadany unit, a także obowiązek zakupu nowych przewodów i utratę gwarancji.

Kupując separator od innego dystrybutora, uważaj, by podczas instalowania była możliwość jego dostosowania do twojego unitu. Koszt takiej instalacji może wynieść nawet 3000 PLN!

Często dystrybutorzy muszą dostosować obecny unit. Dodatkowo wymagają zakupu nowej pompy (koszt w granicach 5000 PLN) lub zaworów spłuczkowych w unicie (koszt około 2000 PLN). W sumie daje nam to koszt w granicach 10 000 PLN, dodając zakup separatora amalgamatu.

Separator Amalgamatu LIDREX jest natomiast uniwersalny, co oznacza, że można go zamontować z każdą pompą i w każdym unicie. Dodatkowo jest niedrogi w zakupie, jak i w utrzymaniu.

 

Kontrola sanepidu

 

Należy również wspomnieć, że wszystkie firmy na rynku polskim będące dostawcami separatorów zajmują się jedynie ich odsprzedażą. Znaczy to, że nie wystawiają potrzebnych certyfikatów, jak i nie wspierają podczas kontroli sanepidowskich.

Nasza firma, jako jedyna na rynku, przeprowadza klienta przez cały proces wprowadzania separatora do gabinetu, włączając w to również wsparcie podczas kontroli z sanepidu. Nasza współpraca z klientem nie kończy się przy zamontowaniu separatora w unicie. Pozostajemy do dyspozycji przez cały czas, w którym separator jest założony w twoim gabinecie.

Wystawiamy również certyfikat ważny przez 12 miesięcy i obowiązujący we wszystkich urzędach w Polsce.

 

Serwis i wymiana separatora

 

Serwis separatora amalgamatu oraz jego wymiana powinna się odbywać minimum raz w roku, w zależności od zużycia materiału amalgamatowego w gabinecie stomatologicznym.

Czas ten wynika ze sposobu rozkładania się rtęci, dlatego co rok należy wymienić wkład. Po wymianie separatora dostajesz nowy certyfikat ważny przez kolejne 12 miesięcy.

Do każdego separatora wydawany jest także paszport techniczny.

 

Usługa Silver

 

Silver Service to kompleksowe rozwiązanie do recyklingu amalgamatów. Usługa łączy recykling odpadów amalgamowanych z obsługą wysokiej jakości.

Po zdecydowanie się na usługę, otrzymasz od nas pudełko ze wszystkim, czego potrzebujesz, a my zajmiemy się resztą. W zależności od zużycia, pojemnik będzie wymieniany raz lub dwa razy w roku. Dbamy o czas zamiany i organizujemy bezpieczny i bezproblemowy zbiór.

Usługa Silver dotyczy utylizacji i wymiany separatora. Obejmuje ona następujące okresy:

  •    1 raz w roku
  •    2 lub 3 razy w roku (w wypadku, gdy separator zapełni się)

Nasza firma zobowiązuje się również do wymiany wkładu filtrującego.

 

W razie nieprzewidzianych komplikacji gwarantujemy serwis w ciągu 24 godzin.

 

Montaż separatora amalgamatu

 

separator-amalgamatu-sprzedazNasz system separatorów amalgamatu jest uniwersalny, co oznacza, że bez znaczenia jest marka i model posiadanego przez ciebie unitu stomatologicznego.

Oferowany przez nas serwis montażowy zajmuje się instalacją separatorów amalgamatu i dopasowaniem do posiadanego systemu/unitów, nie powodując jednocześnie nieodwracalnych zniszczeń twojego sprzętu.

Korzystając z usług oferujących montaż separatora, upewnij się, że zostanie oferta łączy również możliwość wystawienia certyfikatu.

 

Żywotność separatora

 

Żywotność separatora uzależniona jest od ilości amalgamatu, który jest on w stanie przefiltrować i została szczegółowo opisana w zakładce serwisowej.

 

Co zrobić, kiedy separator straci swoje właściwości filtrujące?

 

Amalgamat stomatologicznyZapchany separator można poznać po tym, jak woda zaczyna wolniej spływać w spłuczce. Można wtedy zauważyć, że unit słabiej ssie.

Zaleca się zakup dodatkowego pojemnika, którego używa się w momencie, w którym separator się zapełni. Po zapełnieniu urządzenia, wystarczy zadzwonić do naszego operatora, który dostarczy nowy pojemnik. W takim wypadku zostanie również przedłużony certyfikat na okres 12 miesięcy, a następnie spisany protokół odbioru separatora.

Ważne! Lekarze nie mogę utylizować separatorów na własną rękę. Należy korzystać ze specjalnych firm utylizacyjnych. Każdy zakład posiada jednak odrębny system wymiany, dlatego zalecane jest, aby korzystać z możliwości wymiany urządzenia w firmie, w której również został zakupiony separator.

Przestrzegamy również przed przesyłaniem zużytych separatorów kurierem. Jest to niezgodne z prawem i karalne. Niestety niektórzy dostawcy proponują takie rozwiązanie.

Nasza firma posiada specjalistyczny samochód do przewożenia materiałów skażonych. Jak również nasi przewoźnicy posiadają specjalne certyfikaty i zezwolenia na przewóz materiałów niebezpiecznych. Dzień przed przyjazdem pracownika zostaniesz poinformowany za pomocą SMSa o planowanej wizycie.

 

Nasze testy i badania

 

Przed wprowadzeniem oferowanych separatorów do sprzedaży, poprosiliśmy wybrane gabinety o przetestowanie urządzeń, aby móc zweryfikować poprawność ich działania.

Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że jeden separator wystarcza na okres od 3 do 5 miesięcy.

Średni miesięczny koszt użytkowanie separacji amalgamatu wynosi od 120 do 245 PLN.

W porównaniu z innymi urządzeniami tego typu dostępnymi na rynku, średni miesięczny koszt utrzymania separatora wynosi ok. 1200 PLN, dodając do tego jednorazowy koszt zakupu, który sięga nawet do 15 000 PLN.

 

Niezależny filtr separatora

 

Niezależny flirt pozwala uniknąć kontaktu z rtęcią podczas wymiany filtra. Eliminuje także potrzebę kosztownego systemu filtrowania zbiorczego. Elastyczna konstrukcja ułatwia dopasowanie do trudnych aplikacji. Może być montowany poziomo lub pionowo. Mała przestrzeń pozwala również na zaoszczędzenie miejsca (wymagane tylko 25,5 cm x 10,2 cm).

 

LIDREX – skuteczność w jakości i w cenie

LIDREX to globalnie działająca firma z siedzibą w Polsce, która specjalizuje się w profesjonalnym i zgodnym z przepisami utylizacji, recyklingiem odpadów dentystycznych. Od ponad 30 lat wspieramy stomatologów w praktycznych rozwiązaniach, od niezawodnego zarządzania usuwaniem odpadów po separację amalgamatów.

LIDREX jest oficjalnie upoważniony do zbierania i transportu odpadów dentystycznych nawet poza granicami kraju.

co-to-jest-separator-amalgamatu