Środowisko naturalne to zrównoważony byt, który dzięki swojemu systemowi, stwarza jak najlepsze warunki do życia dla otoczenia. Kluczowym elementem jest to, aby nic, ani nikt tego nie zakłócał, gdyż zmodyfikowanie czegokolwiek, co powinno pozostać naturalne – sprawia, że środowisko naturalne zyskuje cechy, które normalnie nie miały by racji bytu. Amalgamat, który jest stosowany w stomatologii, jako wypełnienie ubytku zęba, z pewnością nie przyczynia się do zachowania naturalnej formy środowiska. Nie ma to może bardzo dużego wpływu, jeśli popatrzymy na to z perspektywy jedności, ale gdy poszerzymy horyzonty i pod uwagę weżniemy przypuszczaną ilość, która występuje na świecie – tworzy to obraz, który zdecydowanie nie jest optymistyczny dla środowiska.

Czym jest amalgamat stomatologiczny?

Amalgamat, to rozwiązanie stomatologiczne, które ma zapewnić polepszenie wyglądu i stanu zdrowia zęba osobie, która ma nieestetyczny ubytek. Ostatnimi czasy, możemy zaobserwować szybki spadek zainteresowania tym rozwiązaniem, ponieważ, tak jak wspomniałem wyżej – jest to dosyć niekorzystne dla środowiska technologia. Amalgamaty stomatologiczne podczas spalania czy chociażby przeniknięcia do wód gruntowych, wywołują emisję rtęci do otoczenia. Rezygnacja jest również potęgowana faktem, że chodzi o narażenie człowieka na kontakt z rtęcią, która jest wysoce toksyczna i szkodliwa dla naszego zdrowia. Tak więc, jeśli chcemy zastosować tę technologie w stomatologii, musimy być świadomi o jej niekorzystnym wpływie na środowisko naturalne, a także musimy mieć na uwadze to, że nasz gabinet stomatologiczny będzie musiał posiadać separator amalgamatu – czyli urządzenie służące do blokowania przedostawania się szkodliwych substancji do kanalizacji. Taki separator wymaga profesjonalnej obsługi: montażu, serwisu a przede wszystkim utylizacji odseparowanego amalgamatu.

Od amalgamatu się odchodzi

Jeśli popatrzymy na to przez pryzmat środowiska naturalnego, z pewnością zastąpienie wypełnień amalgamatowych innymi będzie dobrym pomysłem. Rtęć dla natury potrafi być bezlitosna. Jej działanie negatywnie wpływa na rozwój błon biologicznych. Można to zinterpretować na wiele sposobów. Istotnym elementem szkodliwego działania rtęci dla środowiska naturalnego jest fakt, że hamuje ona rozwój wielu procesów biologicznych, co tragicznie wpływa na ekosystem. Jest to o tyle groźne, że zaburzenie funkcjonowania choćby jednej żywej istoty, może negatywnie wpłynąć na działanie całego ekosystemu – jest to niczym efekt domina. Dlatego prawidłowy i zgodny z prawem recykling i utylizacja amalgamatu jest taki ważny.

Amalgamaty mogą wkrótce zniknąć ze stomatologii na dobre, a my możemy jedynie być dobrej myśli, że zostaną one zastąpione mniej szkodliwymi wypełnianiami z innych materiałów.